Alkohol i narkotyki a prowadzenie pojazdu: Konsekwencje prawne i społeczne
Alkohol i narkotyki a prowadzenie pojazdu: Konsekwencje prawne i społeczne
W dzisiejszych czasach, społeczeństwo staje w obliczu coraz większych problemów związanych z alkoholem i narkotykami. Niestety, wielu kierowców wciąż nie zdaje sobie sprawy z poważnych konsekwencji, jakie niesie ze sobą prowadzenie pojazdu pod wpływem substancji psychoaktywnych. W niniejszym artykule przedstawiamy wyczerpującą informację na temat karygodnego zachowania kierowców, którzy ruwią prawo i stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
1. Alkohol i narkotyki to niebezpieczeństwo na drodze
Na pewno każdy z nas, przynajmniej raz w swoim życiu, miał do czynienia z kierowcą, który zachowywał się bardzo dziwnie, co sugerowało stan po spożyciu alkoholu lub narkotyków. Niestety, taka jazda zawsze kończy się tragicznie – zarówno dla kierującego, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Szczególne zagrożenie dla innych stanowią osoby, które prowadzą pod wpływem narkotyków, ponieważ często psują one percepcję ich otoczenia, co uniemożliwia prawidłowe spostrzeganie sytuacji na drodze.
2. Konsekwencje prawa dla kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu lub narkotyków
Polskie przepisy stanowią, że kierowca może mieć w organizmie 0,2 promila alkoholu we krwi (lub do 0,1 promila dla osób uczestniczących w ruchu drogowym na nowo otwartej drodze) lub 0 promili w wydychanym powietrzu. Jeśli taka osoba zostanie zatrzymana przez policję i poddana badaniom alkomatem, a jego wynik przekroczy dozwolone normy, automatycznie zostanie mu odebrana licencja na prowadzenie pojazdów. W przypadku, gdy wynik badania przekroczy 0,5 promila alkoholu w krwi kierowcy, grozi mu kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
3. Społeczne konsekwencje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków
Kierowcy, którzy prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu lub narkotyków, narażają nie tylko swoje życie, ale przede wszystkim życie innych uczestników ruchu drogowego. Osoby, które stają się ofiarą wypadków spowodowanych przez takich kierowców, zostają często na całe życie okaleczone lub pozostają z uszczerbkiem na zdrowiu. Niestety, tego rodzaju skutki prowadzenia pojazdu pod wpływem substancji psychoaktywnych, często pozostają niewidoczne dla społeczeństwa, które nie do końca zdaje sobie sprawy, jakie konsekwencje niesie ze sobą takie zachowanie
4. Jakie działania podjąć w przypadku podejrzenia, że kierowca prowadzi w stanie nietrzeźwym?
Pojawienie się na drodze podejrzanej osoby prowadzącej pojazd zawsze powinno wzbudzać naszą czujność. W przypadku, gdy przychodzi nam do głowy myśl, że może to być kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu lub narkotyków, powinniśmy natychmiast zawiadomić policję. Powinniśmy zwrócić uwagę na wyraźne oznaki nietrzeźwości – nieumiejętność jazdy po linii prostej, zmiany prędkości, zbaczanie z drogi, przyspieszanie i zwalnianie, jazda z wyłączonymi światłami.
5. Wniosek – zerowe tolerancji dla kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu lub narkotyków
Jedynym rozwiązaniem, jakie może zapobiec wypadkom spowodowanym przez kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu lub narkotyków, jest restrykcyjna polityka wobec tego typu zachowania. Należy wprowadzić zerową tolerancję dla kierowców, którzy zostaną przyłapani pod wpływem tych substancji psychoaktywnych. Konieczne są surowe kary, wyłącznie w ten sposób będzie można zapobiec kolejnym tragediom na polskich drogach. Każda osoba, która usiądzie za kierownicą, powinna pamiętać, że jej zadaniem jest przede wszystkim bezpieczeństwo własne i innych uczestników drogi. Alkohol i narkotyki nie są potrzebne do tego, aby przemieszczać się z punktu A do punktu B – wręcz przeciwnie, są one największym zagrożeniem, jakie może pojawić się na drodze.
Najnowsze komentarze