Wymiana rozrządu: Kiedy to zrobić i jakie są objawy uszkodzenia
Wymiana rozrządu – Kiedy to zrobić i jakie są objawy uszkodzenia
Rozrząd jest jednym z najważniejszych elementów silnika. Jego zadaniem jest synchronizowanie pracy wału korbowego i wału rozrządu. Jest to szczególnie ważne w przypadku silników z rozrządem zmiennym, gdzie poziom zaawansowania technologicznego powoduje, że coraz częściej pracujemy na granicy wydajności mechanicznej. Rozrząd szereg elementów, których żywotność może okazać się krótsza niż żywotność samych bloków silnikowych. Dlatego wymiana rozrządu jest jednym z ważniejszych czynności serwisowych.
1. Kiedy wymienić rozrząd?
Nie ma określonego terminu wymiany rozrządu. Producenci samochodów podają jedynie orientacyjny czas wymiany, który wynosi zwykle od 100 000 km do około 200 000. Jednak warto mieć na uwadze, że warunki eksploatacyjne pojazdu, jak np. trasy jazdy, stan techniczny silnika, sposób prowadzenia pojazdu, zaniedbania serwisowe itp. wpływają na tempo zużycia elementów rozrządu. Dlatego niepowinno się czekać z wymianą do momentu wystąpienia pierwszych objawów uszkodzeń. Regularna kontrola poziomu napięcia i stanu paska wskazane są już po osiągnięciu przez samochód pułapu 60-80 tys. km.
2. Objawy uszkodzenia rozrządu
Uszkodzenie rozrządu wiąże się ze zwiększeniem ryzyka poważnych usterkek w pracy silnika, takich jak np. awaria wału korbowego, zatarcie tłoków oraz uszkodzenia cylindrów. Dlatego również warto znać objawy, które mogą sugerować konieczność wymiany rozrządu.
– Piski lub stuki dochodzące z okolicy skrzyni rozrządu
– Głośna praca silnika (głównie w okolicy skrzyni rozrządu)
– Szarpanie podczas rozgrzewania silnika
– Wibracje silnika
3. Jak wymienić rozrząd?
W celu zapewnienia bezawaryjnej pracy silnika, wymianę rozrządu najlepiej powierzyć profesjonalistom. Na wymianę rozrządu zwykle trzeba poświęcić około 3-4 godziny. Wymiana rozrządu wiąż się również z koniecznością wymiany paska rozrządu i elementów towarzyszących, takich jak pompa wodna, rolka napinająca lub uszczelki. Ryzyko błędów podczas wymiany rozrządu jest duże, co może spowodować uszkodzenie silnika. Dlatego zawsze warto skorzystać z usług profesjonalistów z doświadczeniem.
4. Ceny wymiany rozrządu
Wymiana rozrządu jest kosztownym przedsięwzięciem, ale lepsze jest zapobieganie awarii niż wymiana części silnika. Ceny wymiany zależą przede wszystkim od typu silnika oraz samochodu. Należy jednak pamiętać, że koszty związane z naprawą silnika po uszkodzeniu rozrządu będą znacznie wyższe niż koszt jego wymiany w ramach regularnego serwisu.
5. Podsumowanie
Regularne kontrole szczególnie istotne są w przypadku starszych samochodów, u których ryzyko awarii jest większe. Konieczność wymiany rozrządu warto zdiagnozować z wyprzedzeniem i podjąć działania zanim awaria nastąpi. Koszty w przypadku uszkodzenia rozrządu mogą być zaskakująco wysokie, w zależności od skali uszkodzenia. Zanim sytuacja wymknie się spod kontroli, warto więc zastanowić się nad wykonaniem przeglądu samochodu. Takie kroki pozwolą znacznie przedłużyć żywotność silnika i zapobiec kosztownym naprawom.
Najnowsze komentarze