Kukurydza mielona, jakie ma zastosowanie żywieniu zwierząt hodowlanych?

Karmienie zwierząt hodowlanych to bardzo ważny czynnik ich hodowli. Zwierzęta powinno się karmić tylko dobrą jakościowo karmą, aby zapewnić im wszystko, czego potrzebują do prawidłowego rozwoju. Na rynku jest wiele pokarmów dla zwierząt, jednak jeżeli ma być to karma zaspokajająca wszystkie potrzeby, to warto wybrać kukurydzę.

Dlaczego kukurydza i w jakiej formie?

Kukurydza jako pokarm cieszy się dobrą opinią wśród hodowców, w dodatku jest to produkt sprawdzony, ponieważ używany do karmienia zwierząt już od lat. Kukurydza to pokarm dobrej jakości, ale jej wartości odżywcze można jeszcze zwiększyć, przekształcając ją do jednej z kilku preferowanych form.

Kukurydza może być podawana w postaci:

  • Mielona kukurydza
  • Gnieciona kukurydza
  • Suche ziarna kukurydzy
  • Kukurydza w całości
  • Kiszona kukurydza (można zakisić m.in. kukurydzę gniecioną)

Każda z tych form może być używana jako karma uniwersalna i podawana wszystkim zwierzętom hodowlanym, jednak lepszych rozwiązaniem jest dopasowanie odpowiedniej formy do potrzeb konkretnych zwierząt. Tak na przykład forma gnieciona zakiszona jest dobra dla bydła mlecznego, natomiast kukurydza mielona lepiej nadaje się dla kur. Warto wykorzystać różne formy tej paszy, aby najlepiej odpowiadały potrzebom zwierząt.

Kukurydza po mieleniu, czy w całości, która lepsza?

Kukurydza jest wysokiej jakości pokarmem, jednak wybierając między formą zmieloną a całą kukurydzą, lepiej zdecydować się na tą pierwszą, ponieważ daje więcej korzyści. Przede wszystkim zmielenie wydobywa więcej wartości odżywczych, co zapewnia zwierzętom bardziej wartościowe składniki odżywcze. Kukurydza zmielona dostarcza też więcej energii niż zwykła kukurydza. Jest to bardzo istotne dla zwierząt w okresie intensywnego rozwoju, gdzie zużywają dużo energii i stale muszą ją uzupełniać. Taka forma jest również lepiej przyswajalna i dużo lepiej trawiona, co także ma duże znaczenie dla zwierząt. Kukurydza zawiera niezbędne składniki odżywcze, minerały, witaminy i aminokwasy, ale będą one bardziej wartościowe i dadzą więcej korzyści dla zwierząt w formie mielonej. Do zalet można także zaliczyć fakt, że samo mielenie ziarna nie jest skomplikowanym procesem, nie jest również procesem nadmiernie obciążającym budżet hodowcy. Zwierzęta karmione mieloną, lepszej jakości karmą będą zdrowsze, bardzo dobrze rozwinięte, a w konsekwencji dadzą lepsze produkty, co dla hodowców jest bardzo istotnym elementem. Jeżeli chodzi o wybór między całą kukurydzą a kukurydzą poddaną procesie mielenia, to lepszym wariantem będzie kukurydza po zmieleniu.

Kukurydza mielona, jakie ma zastosowanie?

Jej głównym zastosowaniem jest karmienie zwierząt, aby dostarczyć im wszystkie niezbędne składniki odżywcze i zapewnić prawidłowy rozwój. Nadaje się do karmienia wszystkich zwierząt, ale szczególnie poleca się ją dla kur, które dobrze ją trawią, a dzięki zawartości karotenoidy, żółtka jaj mają intensywniejszą barwę i są smaczniejsze.

Możesz również polubić…