Samochodem za granicę – przygotuj poniższe dokumenty

Podróż zagraniczna samochodem prywatnym czy służbowym zawsze wymaga pewnego przygotowania. Posiadanie obowiązkowego wyposażenia, znajomość ograniczeń prędkości i innych zapisów prawa ruchu drogowego, to podstawa. A dokładnie o jakie dokumenty na podróż zagraniczną należy się postarać? Przeczytaj poniższe informacje, aby nie dać się zaskoczyć przy kontroli granicznej czy policyjnej.

Dokumenty niezbędne w UE i na świecie

Kierujący pojazdem zarówno w Polsce, jak i za granicą musi posiadać ważne prawo jazdy. Polski dokument upoważnia do kierowania na terenie całej UE, jak i w większości krajów Europy. W przypadku dalszych destynacji, to jakie dokumenty na podróż zagraniczną musisz posiadać zależy od tego, czy dany kraj należy do Konwencji Wiedeńskiej czy Genewskiej. Dokładniej mówiąc, to określa o jaki rodzaj międzynarodowego prawa jazdy powinieneś wystąpić. Zawsze najlepiej przed wyjazdem dopytać w ambasadzie. Poza prawem jazdy, za granicę zawsze zabierz dowód rejestracyjny. Najważniejsze, żeby była w nim pieczątka z aktualnym przeglądem technicznym. Jeśli nie ma już miejsca, lepiej przed podróżą wymień dokument na nowy z wbitą pieczęcią. A co z ubezpieczeniem pojazdu? Za granicą zawsze miej przy sobie wydrukowaną polisę OC. W niektórych krajach, obowiązuje tzw. Zielona Karta dla samochodu – są to m.in. Albania, Białoruś, Ukraina, Rosja, Mołdawia, Turcja czy Iran. Jest to dokument potwierdzający ważność polskiego ubezpieczenia OC w tym kraju. O wydanie takiego potwierdzenia, należy zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, zwykle jest to bezpłatne.

Wyjazd za granicę samochodem służbowym

Trochę więcej problemów rodzi wyjazd zagraniczny pojazdem służbowym. Poza oczywistą koniecznością uzgodnienia z przełożonymi, wiesz jakie dokumenty na podróż zagraniczną musisz jeszcze przygotować? Na terenie UE, nie potrzebujesz nic więcej poza prawem jazdy, dowodem rejestracyjnym i OC – szczegółowo opisanymi już powyżej. Dobrze jest mieć jednak przy sobie umowę z pracodawcą na użytkowanie samochodu. Ponadto, do niektórych krajów nie wjedziesz bez pisemnej zgody właściciela pojazdu. Tak jest na przykład, przy wyjeździe samochodem służbowym na Ukrainę. Na granicy, musisz okazać, potwierdzone przez notariusza i przetłumaczone przez przysięgłego tłumacza, upoważnienie osoby, która widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Bez tego, może i zostaniesz przepuszczony przez nieuważnego pogranicznika, ale z wyjazdem może się już nie udać. Uwierz – lepiej nie ryzykować!

Możesz również polubić…